Haghish, E. F. (2014). Applied Statistics Using Stata.

Free Online Stata Tips & Tutorials. Data Management; Stata Graphs and Graphics; Data Analysis; Stata Programming; Advanced Statistics

آموزش آر (R) و آراستودیو (RStudio) به زبان فارسی

آموزش آر (R) و آراستودیو (RStudio) به زبان فارسی

مدتی پیش با چند تن از دوستان و همکاران ایرانی ام در باره ی اهمیت قابلیت بازتولیدی (Reproducible Research) صحبت می کردم. تمام آنها مقالات متعددی را به زبان های فارسی و انگلیسی در نشریات معتبر داخلی و بین المللی منتشر کرده اند اما متاسفانه اطلاعات زیادی در مورد اهمیت قابل بازتولید بودن تحقیق و اهمیت آن نداشتند. انتقاد عمده ی من به آنها این بود که آنها با کُد نوشتن یا سینتکس ناآشنا بودند. باید قبول کرد که عمده آموزش های آماری در ایران - خصوصا در علوم اجتماعی- به استفاده از موشواره و منوی نرم افزار خلاصه می شود.


مشکل عیان است. استفاده از موشواره و کلیک های متعدد در منوی نرم افزار قابلیت بازتولیدی تحقیق را به شکل قابل توجهی پایین می آورد چون تصمیم هایی که در پروسه ی پاکسازی و تحلیل داده ها استفاده می شوند به راحتی یادداشت و ذخیره نمی شوند. اکنون که مشکل را فهمیدیم باید به فکر چاره بود. اگر به استفاده از نرم افزار SPSS مسر هستید و تمایلی به یادگیری نرم افزار آماری جدیدی ندارید تنها توصیه من این است که حتما نوشتن سینتکس را در SPSS بیاموزید. برای کسانی که علاقه مند هستند نرم افزار قویتری را بیاموزند R و RStodui را توصیه می کنم. RStodio به خودی خود نرم افزار آماری نیست و تنها قالبی گرافیکی با قابلیت های چشمگیری است که برای R ساخته شده است. این دو نرم افزار برخلاف سایر نرم افزارهای دیگر آماری رایگان هستند و در حال حاضر رایجترین نرم افزار آماری در میان آماردانان کشورهای غربی هستند.


برای نصب این نرم افزارها، نخست باید نرم افزار R را نصب کنید و سپس RStudio. لینک این نرم افزارها را زیر می توانید ببینید:

دانلود نرم افزار آماری R و RStudio

دریافت نرم افزار آماری R

دریافت قالب گرافیکی RStudio


در این وبسایت در مورد تحلیل داده های آماری با نرم افزار R مطالبی منتشر خواهم کرد. مشتاق شنیدن سوالات، نظرات و انتقادات شما هستم.شادکام باشید

هقیش